Nowe zasady rozliczania kierowców w transporcie międzynarodowym
Od 2 lutego 2022 r. obowiązują przepisy – Pakiet mobilności, które wprowadzają zmiany w rozliczeniu pracownika, wykonującego zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych. Według nowych przepisów taki pracownik powinien być traktowany jako oddelegowany do pracy za granicą i należy ustalić mu podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wynikające ze zwolnień z § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Obowiązujące zasady:
- jeżeli pracownik uzyskał wyższy przychód niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na dany rok kalendarzowy, należy z podstawy składek wyłączyć część wynagrodzenia w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu,
- podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie może być niższa od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – w 2022 roku: 5922 zł,
- dzień pobytu poza granicami kraju, należy uważać każdy dzień pracy pracownika za granicą (w tym wliczane powinny być dni w których pracownik oczekuje na rozpoczęcie wykonania kolejnej trasy),
- do pobytu nie są wliczane: dni urlopu wypoczynkowego, dni choroby, dni korzystania z urlopu bezpłatnego,
- kierowca wykonujący pracę przez część miesiąca (za granicą), a przez pozostałą część miesiąca przebywający na urlopie wypoczynkowym, do składki powinien mieć brany łączny przychód uzyskany w danym miesiącu (wraz z wynagrodzeniem za urlop wypoczynkowy),
- jeżeli pracownik jest w jednej dobie w dwóch krajach to, aby obliczyć kwotę diet należy przyjąć wysokość diety w kraju docelowym.
Zmiany z 02.02.2022 dotyczące rozliczania kierowców w transporcie międzynarodowym będą dostępne w systemie enova365 dnia 11.03 w wersji o numerze 2112.6.9.
Obsługiwany będzie jeden fragment z całego pakietu mobilności czyli naliczanie wynagrodzeń dla oddelegowanych kierowców za granicą (nie delegacja).
Główne założenia:
- Możliwość naliczenia wynagrodzenia liczonego od brutto do netto z obniżeniem podstawy do ZUS i Urzędu Skarbowego na podstawie wprowadzonych wcześniej ilości diet i krajów w jakich przebywali pracownicy.
- System nie będzie obliczał minimalnych płac z zagranicy – konieczna obsługa wdrożeniowa na dodatkach.
- Brak możliwości obliczenia podatku za granicą.
- Rodzaj zatrudnienia: pracownik za granicą.
- Nowy parametr – Pakiet mobilności na nowym formularzu „Pracownik za granicą”. Dodana została również nowa tabela „Zestawienie diet – pakiet mobilności”.
- Dla kierowców nie będzie trzeba wprowadzać aktualizacji kartotek pracowniczych, tak jak przy zwykłych pracownikach oddelegowanych.
UWAGA: Aby poprawnie obsłużyć naliczanie wynagrodzeń pracowników oddelegowanych będzie potrzebny dodatek Pracownicy Eksportowi. Przy założeniu, że Klient chce importować informacje o ilości diet do systemu konieczny jest również moduł Soneta Czas pracy. W ramach dodatku Klienci Inelo(4trans) będą mieć możliwość integracji z obsłużeniem importu pracowników oddelegowanych ze strony enova365 – trwają obecnie prace nad wprowadzeniem takiej integracji.
Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu pracowników oddelegowanych?? Zapraszam do kontaktu!